Ako nastriekať RC karosériu

Jednou z najlepších častí hobby RC áut je široká škála dostupných karosérií, ktoré vám umožnia premeniť si svoj stroj na úplne iný model auta alebo vytvoriť si svoj jedinečný dizajn. Je tu však jeden háčik a to, že RC karosérie sa dodávajú bezfarebné, takže si ich musíte nafarbiť sami. Dobrou správou je, že je to jednoduché! Farba ide zvnútra a všetok lesk pochádza z plastu, takže na získanie vražedného továrenského vzhľadu nie sú potrebné žiadne skutočné zručnosti. Stačí len trochu opatrnosti a trpezlivosti. 

Príprava karosérie

Lexanové karosérie sa majú farbiť zvnútra. Vonkajšia strana karosérie má obvykle odnímateľnú fóliu, ktorá chráni karosériu pred poškriabaním a prestriekaním farby. Fóliu odstráňte až po namaľovaní karosérie. Po odstránení fólie bude karoséria krásne lesklá. 

Každý modelár má iný postup. Niekto najprv karosériu vystrihne a až následne nafarbí, iný zas najprv farbí a až potom vystrihuje. Pre nováčikov by som odporučil najprv vystrihnúť a vyvrtať diery, kedže karoséria sa v priehľadnom stave ľahšie prikladá k autu a ľahko si viete naznačiť permanentnou fixou z vonkajšej strany miesto pre vrtanie.

Vystrihnutie karosérie

Karosériu je potrebné dôkladne umyť vodou a mydlom, aby sa odstránila akákoľvek mastnota alebo olej (napr. odtlačky prstov), ktoré by mohli zabrániť priľnutiu farby. Karosériu úplne osušte mäkkou handričkou, ktorá nepúšťa vlákna.

Väčšina pretekárskych predpisov vyžaduje, aby okná zostali čisté. Na zamaskovanie okien použite dodané masky okien alebo si okná zamaskujte maliarskou maskovacou páskou. Masky okien naneste na VNÚTORNÚ stranu karosérie. Dbajte na to, aby ste ich dokonale prilepili ku karosérii (úplne ich pritlačte), aby za ne nestekala farba.

Akékoľvek pruhy alebo vlastné efekty zamaskujte rovnako maliarskou maskovacou páskou, alebo špeciálnou páskou vyrobenou na maskovanie. Špeciálne pásky zabezpečujú ostrejšie okraje ako maskovacia páska.

Ak plánovaný dizajn obsahuje viacero farieb, začniťe striekanie od najtmavšej farby ak to dizajn dovoľuje a preto tomu prispôsobte aj maskovanie.

Lakovanie karosérie

Na lakovanie karosérií je k dispozícii niekoľko druhov farieb. Ak máte airbrush, prípadne striekaciu pištoľ s kompresorom, tak môžete siahnuť po farbách pre airbrushe. V opačnom prípade je k dispozícii množstvo farieb v spreji. Farby z obchodov typu OBI neodporúčame keďže tieto farby nemusia dokonale priľnúť na lexanový povrch a tiež nemusia byť dostatočne pružné. Ak máte chuť, určite sa oplatí experimentovať. Farbu striekajte len vonku na dobre vetraných miestach.

Naneste prvú vrstvu farby. Farbu nanášajte v niekoľkých ľahkých vrstvách, aby ste zabránili stekaniu a nadmernému hromadeniu farby. Zvyčajne sa najprv natierajú tmavé farby a potom svetlé farby. Ak by bolo jednoduchšie váš náter zamaskovať tak, že zakryjete tmavé plochy a nastriekate ich ako posledné, uistite sa, že svetlé farby sú dostatočne krycie, aby sa zabránilo presvitaniu tmavých farieb. Svetlé farby môžete tiež prestrieknuť nepriehľadnou bielou farbou, čo im vylepší sýtosť a nepriehľadnosť. 

Naneste druhú vrstvu farby. Na karosériu nanášajte farbu striedmo a v ľahkých vrstvách. Buďte trpezliví! Medzi jednotlivými vrstvami nechajte farbu úplne zaschnúť. Zabránite tak náhodnému rozmazaniu mokrej farby. Dbajte na to, aby farba pred odstránením masiek zaschla. Ak je to potrebné tak naneste ďalšie vrstvy farby. Všetko záleží na krycej schopnosti zakúpenej farby.

Ak potrebujete nastriekať ďalšiu farbu a znova zamaskovať nejaké časti karosérie, tak určite nechajte predošlý nástrek vyzrieť niekoľko hodín inak riskujete odlúpnutie prvého nastreku pri odstraňovaní maskovacej pásky.

Po úplnom natretí karosérie odstráňte z vonkajšej strany karosérie ochrannú fóliu. Tento odlupovací náter chráni karosériu pred prestriekaním.

Priehľadné krídla sa rovnako striekajú zo spodnej strany.

Ak ste karosériu ešte nevystrihli, teraz je správny čas na vystrihnutie karosérie. Pri orezávaní použite ako vodítko rysky na karosérii. Najlepšie sa osvedčia zahnuté hobby nožnice. Na vytvorenie montážnych otvorov pre karosériu použite vykružovadlo, ak ho máte k dispozícii. Vŕtačka nebude na lexanovom tele fungovať.

Nálepky

Teraz ste pripravení na aplikáciu nálepiek. Nálepky sú väčšinou pre vaše pohodlie vyrezané. Ak nálepky vášho modelu nie sú vyrezané, použite hobby nôž na opatrné vyrezanie okolo každého obrázka. 

Pred nalepením nálepiek na karosériu vyskúšajte ich polohu. Po nalepení nálepiek ich nemožno odstrániť bez toho, aby sa nepoškodili. Pred aplikáciou nálepiek môžete karosériu postriekať zriedeným čistiacim prostriedkom, napríklad jarovou vodou. To vám umožní meniť ich polohu. Po umiestnení obtlačku vytlačte čistiaci prostriedok spod nálepky. Nálepka priľne, keď zaschne. Ak sa v nálepkách nachádzajú vzduchové bubliny, prepichnite stred každej bubliny ostrým špendlíkom a vytlačte vzduch. Ak sa vám na vonkajších okrajoch obtlačku vytvorili záhyby (najmä pri aplikácii na zakrivené povrchy), nožom narežte hornú časť záhybu a okraje prekrížte.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Scroll to Top